Mechaniky vieme rozdeliť do týchto 4 základných kategórií :
1. pevné (základné) mechaniky
2. hojdacie mechaniky
3. asynchrónne mechaniky
4. synchrónne mechaniky
Pevné (základné) mechaniky :
Tu patria mechaniky ktoré sa používajú na najlacnejšie kancelárske stoličky, alebo na lacné pracovné stoličky. Ide o pevné spojenie sedadla s operadlom (pomocou takzvanej hokejky) alebo o kĺbové spojenie sedadla s operadlom. Pri kĺbovom spojení sa využíva aretačná skrutka na zaistenie polohy operadla. Poloha operadla sa dá nastaviť v rozpätí zhruba 20 stupňov. Pri pevnom spojení je samozrejme uhol medzi sedákom a operadlom pevný a nemenný. Pri oboch typoch sa dá bežne nastaviť výška operadla a hĺbka sedenia pomocou aretačnej skutky, ktorá býva umiestnená na zadnej strane operadla a spodnej strane stoličky.
Hojdacie mechaniky :
Hojdacie mechaniky vieme rozdeliť do dvoch kategórií. A to základné mechaniky s možnosťou aretácie iba v základnej polohe, a mechaniky s aretáciou okrem základnej polohy minimálne ešte v jednej polohe. Kvalitné hojdacie mechaniky používané na kreslách umožňujú aretáciu v 5 polohách. Výhodou a zároveň aj nevýhodou hojdacej mechaniky je fakt, že uhol medzi operadlom a sedákom je stály a nemenný. Kreslo s hojdacou mechanikou je veľmi pohodlné v odaretovanom stave, keď je umožnené hojdanie. Silu alebo odpor hojdania si nastavujete pomocou prítlačnej skrutky. Tá býva pri hojdacích mechanikách umiestnená pod sedadlom. Kvalitné hojdacie mechaniky s aretáciu v 5 polohách bývajú bežne vybavené antišokovým systémom, ktorý pri odistení aretácie, zabraňuje samovoľnému navráteniu operadla do základnej polohy.
Asynchrónne mechaniky :
Ako už názov napovedá pohyb sedáku a operadla pri asynchrónnej mechanike je nezávislý na sebe a ako sedák tak aj operadlo majú na nastavenie uhla svoju páčku. Sedák sa nastavuje nezávisle na operadle a naopak. Výhodou takejto mechaniky je skutočnosť, že uhol medzi sedákom a operadlom si nastavíte presne podľa toho, ako Vám to najviac vyhovuje. Ďalšou výhodou týchto mechaník je cena. Pre rovnaký model stoličky je asynchrónna mechanika lacnejšia ako synchrónna mechanika. Asynchrónne mechaniky bývajú bežne vybavené aj systémom Up-Down na nastavenie výšky operadla, alebo sa nastavuje výška operadla pomocou aretačnej skrutky.
Synchrónne mechaniky :
Na rozdiel od asynchrónnych mechaník, je nastavovanie pri synchrónnej mechnike závislé a nastavením operadla sa mení aj uhol sedáku. Uhol medzi sedákom a operadlo však nie je konštatný a mení sa s polohou operadla. Naklápanie operadla je výrazne rýchlejšie ako naklápanie sedáku. Ak by som uviedol pomer (tak pri jednej z množstva mechaník) je uhol naklopenia operadla medzi 90-110 stupňami (rozdiel 20 stupňov) a pri sedáku je to iba 1-9 stupňov (rozdiel 8 stupňov). Výhodou kvalitných synchrónnych mechaník je hneď niekoľko. Umožňujú veľmi prirodzené dynamické sedenie. Možnosť aretácie pri najkvalitnejších mechanikách je až v 11 polohách. Niektoré mechaniky je možné doplniť nastavením hĺbky sedenia, alebo doplniť funkciou, ktorou sa nastavuje uhol sedáku, čo z nich robí takmer asynchrónnu mechaniku. Synchrónne mechaniky môžu, no nemusia byť vybavené antišokovým mechanizmom. Zvlášť stoličky z Ázie so synchrónnou mechanikou túto funkciu nemajú a mechaniky bývajú aretovateľné iba v 4 polohách. Silu alebo odpor operadla si nastavujete pomocou prítlačnej skrutky. Tá býva umiestnená pod sedadlom alebo v prípade kvalitnejších mechaník veďla sedáku spolu s ostatnými páčkami. Synchrónne mechaniky môžu byť vybavené aj systémom Up-Down na nastavenie výšky operadla, alebo sa nastavuje výška operadla pomocou aretačnej skrutky.
Aj keď už máte bližšie informácie o mechanikách, stále platí že lepšie je raz skúsiť ako 100x počuť. Vyskúšať popisované typy mechaník môžete u nás vo vzorkovej miestnosti v Martine, Severná 14, 03601 Martin.