Typy koží ktoré poznáme

Ľudia začali používať výrobky z kože už veľmi dávno. Koža bol jeden z prvých materiálov, ktorý spracovávali a opracovávali na ďalšie použitie. S postupom rokov  využitie kože sa mení. Pôvodná funkcia kože, ako ochrana tela, bola časom postupne rozšírená a v súčasnosti je koža prakticky využívaná pri všetkých našich činnostiach a jej použitie nie je možné úzko špecifikovať.

Na tomto mieste treba povedať že napr. hovädzí dobytok sa nezabíja kvôli koži, ale kvôli mäsu a koža je až sekundárnym produktom ktorý sa pri tomto procese využije.  Prejdime rovno k tomu aké delenie poznáme :

1. anilínová koža (FULL ANILINE/SAUVAGE) :

ukážka anilínovej kože

ukážka anilínovej kože

Najcennejšia prírodná koža, ktorá je cenená pre jej jemný prirodzený pocit pri dotyku. Keďže na tento typ sa vyberá iba najkvalitnejšia useň, ide zároveň aj o najdrahšie prevedenie. Useň je namáčaná v bubne s roztokom anilínu a potrebnými chemikáliami až 12 hodín. Počas tohoto procesu príde useň o chlpy a zjemní sa povrch. V tomto procese sa nepoužívajú farbivá. Koža je náchylná k absorbovaniu vlhkosti, pretože je stále prirodzene pórovitá. Pretože koža nemá vrchnú ochranu, je viac priedušná a na pocit chladnejšia pri sadnutí. Kožu treba pravidelne ošetrovať už od začiatku používania.

Ako sa vyrába koža si môžete pozrieť na videu.

 

2. voskovaná/olejovaná koža (PULL UP ANILINE, DISTRESS):

Voskovaná olejová koža

Voskovaná olejová koža

Ide o anilínovú kožu (je popísaná vyššie) ktorá má ošetrenú vrchnú časť olejom alebo(a) voskom.  Varianta pri ktorej vidieť všetky prirodzené vlastnosti ako sú škrabance, jazvy, vrásky atď. Vlastnosti kože sú podobné ako u čisto anilínových koží s tým rozdielom, že v miestach častého používania (napríklad kde sa sedí), je olej vytlačený, a zostane tak svetlejšie miesto na koži. Tieto miesta sú zároveň náchylnejšie na poškriabanie. Kožu treba pravidelne ošetrovať.

 

3. semi-anilínová koža :

semi-anilínová koža

semi-anilínová koža

Ide o anilínovú kožu, ktorá je jemne farbená a zároveň má  tenkú povrchovú ochrannú vrstvu. Pretože aj farebná vrstva a aj ochranná bezfarebná vrstva sú veľmi tenké, koža je veľmi mäkká na dotyk a zároveň je odolná. Obľúbená varianta, pretože na výrobu nie je potrebná najkvalitnejšia useň a preto sú cenovo dostupnejšie, ako čisto anilínové kože.  Pretože ochranná vrchná vrstva je tenká, kožu je nutné ošetrovať už od začiatku používania.

 

4. farbená koža (PIGMENTED, ANTIQUE, PROTECTED) :

farbená koža

farbená koža

Koža sa farbí aby sa skryli jej nedokonalosti ako sú škrabance, škvrny, jazvy atď. a zároveň sa zvýšila jej odolnosť. Farba je samozrejme nepriehľadná a odolná proti vyblednutiu. Farbenie sa robí buď na anilínovú kožu alebo na kožu, ktorá už farbená bola – v tomto prípade sa však nefarbí celá useň ale iba časti a vytvára sa tak napríklad koža v prevedení antique. Chránená anilínová koža je useň, ktorá ma nanesenú ochrannú vrstvu. Výhodou farbenej kože je skutočnosť, že koža je odolnejšia proti opotrebovaniu, chráni pred vyblednutím, znečistením a nie sú vidieť vady kože, ktorá sa tak javí ako bezchybná. Koža sa ľahko ošetruje. Ide zrejme o najpoužívanejšie prevedenie.

 

5. Nubuk (NUBUCK, CHAPS, STONEWASHED )

Nubuk

Nubuk

Ide o anilínovú kožu ktorej vrchná časť je zbrúsená (kefovaná) aby sa vytvorila textúra podobná zamatu. Táto úprava rozbije vrchnú časť kože a robí ju veľmi príjemnú na dotyk, no zároveň náchylnú na poveternostné podmienky. Keďže Nubuk je savejší ako anilínová koža je nutné po každom použití Nubuk vysušiť. Zároveň je dôležité nevystavovať túto kožu dlhodobo slnečnému žiarenie, pretože to spôsobuje jej krehnutie. Je dôležité používať prostriedky na ošetrovanie od samého začiatku. Nubuk sa nesprávne označuje ako Semiš.

 

6. Semiš (SUEDE, SPLIT)

Rozdiel medzi semišom a nubukom je v časti kože ktorá sa používa. Pri nubuku sa využíva vrchná strana usne, pri semiši sa používa vnútorná strana usne (strana s mäsom).  Úprava , výhody a nevýhody sú podobné ako pri nubuku. Keďže na semiš sa používa menej hodnotná časť kože, je semiš lacnejší ako nubuk na ktorý sa používa kvalitnejšia časť kože. Často sa namiesto výrazu semiš používa aj výraz štiepaná koža.

 

7. potiahnutá koža (BYCAST, COATED, PU, BICAST) :

potiahnutá koža

potiahnutá koža

Časť kože ktorá sa používa na semiš sa používa aj pri potiahnutej koži. Využíva sa teda spodná časť kože (štiepaná, alebo spodná koža)  na ktorú je nanesené lepidlo, na ktoré sa valcuje polyuretán. Keďže však ide o mäkký polyuretán, je povrch náchylný na poškriabanie. Produkt, ktorý má túto kožu, by nemal byť vystavený teplote vyššej ako 30 stupňov Celzia. Výhodou je, že takýto materiál má minimálne požiadavky na ošetrovanie.

 

8. reliéfna koža (EMBOSSED) :

Ide o kožu na ktorej je vzor vyrazený pomocou matrice, za vysokého tlaku a tepla. Koža má tak klasické vlastnosti, avšak jej vzor imituje krokodíla, pštrosa atď. Vzorov na koži je veľké množstvo.

 

9. upravená koža (REGENERATED) :

Existujú dva spôsoby výroby. Prvý spôsob je výroba lisovaním vrchnej strany kože, pri ktorej sa pod vysokým tlakom stláčajú vlákna. Kože je na dotyk jemná (má hladkú štruktúru), no zároveň pevná a odolná. Využíva sa prevažne na sedadlách vo verejných priestoroch ako sú reštaurácie a bary. Pri druhej variante sa na výrobu použijú odpadové zvyšky kože, ktoré sa brúsia a lisujú spolu s malým množstvom kaučuku. Ide o odolný a hospodárny materiál, keďže sa využívajú nepoužité zvyšky kože.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

216 958 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress