Mechaniky pre kreslá a stoličky

Mechaniky vieme rozdeliť do týchto 4 základných kategórií :

1. pevné (základné) mechaniky

2. hojdacie mechaniky

3. asynchrónne mechaniky

4. synchrónne mechaniky

 

Pevné (základné) mechaniky :

Tu patria mechaniky ktoré sa používajú na najlacnejšie kancelárske stoličky, alebo na lacné pracovné stoličky. Ide o pevné spojenie sedadla s operadlom (pomocou takzvanej hokejky) alebo o kĺbové spojenie sedadla s operadlom.  Pri kĺbovom spojení sa využíva aretačná skrutka na zaistenie polohy operadla. Poloha operadla sa dá nastaviť v rozpätí zhruba 20 stupňov. Pri pevnom spojení je samozrejme uhol medzi sedákom a operadlom pevný a nemenný. Pri oboch typoch sa dá bežne nastaviť výška operadla a hĺbka sedenia pomocou aretačnej skutky, ktorá býva umiestnená na zadnej strane operadla a spodnej strane stoličky.

pracovná stoličky 1290 so základnou mechanikou s kĺbovým spojením.

pracovná stoličky 1290 so základnou mechanikou s kĺbovým spojením.

 

 

Hojdacie mechaniky :

Hojdacie mechaniky vieme rozdeliť do dvoch kategórií. A to základné mechaniky s možnosťou aretácie iba v základnej polohe, a mechaniky s aretáciou okrem základnej polohy minimálne ešte v jednej polohe. Kvalitné hojdacie mechaniky používané na kreslách umožňujú aretáciu v 5 polohách. Výhodou a zároveň aj nevýhodou hojdacej mechaniky je fakt, že uhol medzi operadlom a sedákom je stály a nemenný. Kreslo s hojdacou mechanikou je veľmi pohodlné v odaretovanom stave, keď je umožnené hojdanie. Silu alebo odpor hojdania si nastavujete pomocou prítlačnej skrutky. Tá býva pri hojdacích mechanikách umiestnená pod sedadlom. Kvalitné hojdacie mechaniky s aretáciu v 5 polohách bývajú bežne vybavené antišokovým systémom, ktorý pri odistení aretácie, zabraňuje samovoľnému navráteniu operadla do základnej polohy.

Hojdacia mechanika Multiblock s aretáciou v 5 polohách.

Hojdacia mechanika Multiblock s aretáciou v 5 polohách.

 

Asynchrónne mechaniky :

Ako už názov napovedá pohyb sedáku a operadla pri asynchrónnej mechanike je nezávislý na sebe a ako sedák tak aj operadlo majú na nastavenie uhla svoju páčku. Sedák  sa nastavuje nezávisle na operadle a naopak. Výhodou takejto mechaniky je skutočnosť, že uhol medzi sedákom a operadlom si nastavíte presne podľa toho, ako Vám to najviac vyhovuje. Ďalšou výhodou týchto mechaník je cena. Pre rovnaký model stoličky je asynchrónna mechanika lacnejšia ako synchrónna mechanika. Asynchrónne mechaniky bývajú bežne vybavené aj systémom Up-Down na nastavenie výšky operadla, alebo sa nastavuje výška operadla pomocou aretačnej skrutky.

 

Asynchrónna mechanika umožňuje nezávislé nastavenie uhlu  sedadla a operadla.

Asynchrónna mechanika umožňuje nezávislé nastavenie uhlu sedadla a operadla.

 

 

Synchrónne mechaniky :

Na rozdiel od asynchrónnych mechaník, je nastavovanie pri synchrónnej mechnike závislé a nastavením operadla sa mení aj uhol sedáku. Uhol medzi sedákom a operadlo však nie je konštatný a mení sa s polohou operadla. Naklápanie operadla je výrazne rýchlejšie ako naklápanie sedáku. Ak by som uviedol pomer (tak pri jednej z množstva mechaník) je uhol naklopenia operadla medzi 90-110 stupňami (rozdiel 20 stupňov) a pri sedáku je to iba 1-9 stupňov (rozdiel 8 stupňov). Výhodou kvalitných synchrónnych mechaník je hneď niekoľko. Umožňujú veľmi prirodzené dynamické sedenie. Možnosť aretácie pri najkvalitnejších mechanikách je až v 11 polohách. Niektoré mechaniky je možné doplniť nastavením hĺbky sedenia, alebo doplniť funkciou, ktorou sa nastavuje uhol sedáku, čo z nich robí takmer asynchrónnu mechaniku. Synchrónne mechaniky môžu, no nemusia byť vybavené antišokovým mechanizmom. Zvlášť stoličky z Ázie so synchrónnou mechanikou túto funkciu nemajú a mechaniky bývajú aretovateľné iba v 4 polohách. Silu alebo odpor operadla si nastavujete pomocou prítlačnej skrutky. Tá býva umiestnená pod sedadlom alebo v prípade kvalitnejších mechaník veďla sedáku spolu s ostatnými páčkami. Synchrónne mechaniky môžu byť vybavené aj systémom Up-Down na nastavenie výšky operadla, alebo sa nastavuje výška operadla pomocou aretačnej skrutky.

 

synchrónna mechanika, ktorá umožňuje synchrónne nastavenie uhlu operadla a sedadla, so systémom up-down, antišokom, nastavením hĺbky sedáku a s možnosťou aretácie v 5 polohách.

synchrónna mechanika, ktorá umožňuje synchrónne nastavenie uhlu operadla a sedadla, so systémom up-down, antišokom, nastavením hĺbky sedáku a s možnosťou aretácie v 5 polohách.

 

Aj keď už máte bližšie informácie o mechanikách, stále platí že lepšie je raz skúsiť ako 100x počuť. Vyskúšať popisované typy mechaník môžete u nás vo vzorkovej miestnosti v Martine, Severná 14, 03601 Martin.

 

 

 

 


21 komentárov to “Mechaniky pre kreslá a stoličky”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

217 042 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress