V tomto článku popíšem jednotlivé časti kancelárskej stoličky a kancelárskeho kresla.
Stoličku a kreslo vieme rozdeliť do troch častí. Ide o nosnú časť, ovládaciu a dotykovú časť. Nosnú časť tvorí kríž s kolieskami alebo klzákmi, ovládaciu tvorí piest s mechanikou a dotykovú sedadlo, operadlo, hlavová opierka a podrúčky.
Nosná časť stoličky a kresla – ako som spomenul vyššie, nosnú časť tvorí kríž a kolieska alebo klzáky. Kríž môže byť plastový (alebo s plastovou krytkou v imitácii dreva alebo kovu), oceľový, hliníkový, drevený ( alebo iba s drevenou krytkou), poprípade kombináciou dvoch až troch spomenutých materiálov. Farebná škála je veľmi široká no najčastejšie prevedenie je čierne plastové, alebo oceľové v prevedení chróm. Kríž stoličky môže byť 4, 5 ramenný, kruhový alebo kombinácia kruhu s krížom. Najpoužívanejšie prevedenie je 5 ramenné s ktorým sa stretne 95% zákazníkov.
4-ramenný kríž sa používa hlavne v kaviarenských alebo rokovacích kreslách. Kolieska môžu byť tvrdé (určené na mäkké povrchy ako je koberec), mäkčené (určené na tvrdé povrchy ako je dlažba), univerzálne poprípade pochrómované. Dotyková plocha kolieska so zemou pri kancelárskych stoličkách a kreslách je vždy plast (sú totiž v ponuke aj celokovové kolieska). Samozrejmosťou sú rôzne veľkosti koliesok, kde platí že menšie kolieska s priemerom 50mm sú určené pre lacnejšie stoličky a väčšie napr. 65mm pre drahšie prevedenia kancelárskych stoličiek a kresiel. Okrem veľkosti a prevedenia plastu, rozlišujeme kolieska na brzdené a nebrzdené. Nebrzdené kolieska, sa otáčajú ako v nezaťaženom, tak aj v zaťaženom stave. Brzdené kolieska sa otáčajú iba pri zaťaženom stave, to znamená keď sedíte na stoličke. Ako náhle sa postavíte, koliesko sa zabrzdí a neotáča sa. V ponuke sú aj kolieska určené do špeciálnych prevádzok, kde je potreba aby boli antistatické. Klzáky môžu byť kovové alebo plastové. Na klzákoch sa stolička nepohybuje. Klzáky sa používajú najčastejšie pri stoličkách s vysokým piestom, poprípade pri pracovných stoličkách pri výrobnej linke v závode.
Ovládacia časť stoličky a kresla : tu patrí piest a mechanika. O mechanikách som písal blog a tak snáď iba pripomeniem, že ich delíme na 4 typy a to pevné, hojdacie, synchrónne a asynchrónne. Viac sa na tomto mieste rozpisovať nejdem, podrobnejšie informácie nájdete v článku Mechaniky pre kreslá a stoličky. Piesty rozlišujeme podľa výšky (veľkosť piestu určuje výšku
sedenia na kancelárskej stoličke alebo kresle v akej chceme sedieť), podľa prevedenia je to buď čierne alebo chrómované a podľa funkčnosti na otáčavé a neotáčavé. Neotáčavé piesty sa používajú na miestach kde je požiadavka na nastavenie výšky sedenia, no otáčanie stoličky alebo kresla okolo osi je nežiadúce. Neotáčavé piesty majú špecifickú konštrukciu 6 hranu. Základnou úlohou piestu je zmena výšky sedenia. Často sa stáva že piest nedrží výšku sedenia. Ide o chybu piesta a je nutné ho vymeniť. Výmena je jednoduchá a popíšem ju v niektorom z budúcich blogov. Piesty okrem toho majú rôzny tvar (zúženie v spodnej časti, rozšírenie v hornej, alebo na celej dĺžke plášťa rovnaký tvar), preto nie je jedno aký piest pri výmene dáte do kríža ktorý máte.
Dotyková časť stoličky a kresla : z pohľadu užívateľa, ide určite o najdôležitejšiu časť. Sedák (sedacia časť) je dostupný v mnohých prevedeniach výplne. Či už ide o molitan, HR penu (studená pena – má lepšie elastické vlastnosti, pružnosť, odolnosť), PUR penu, sieťovinu, taštičkové pružiny, poprípade kombináciu spomenutých materiálov. Kvalita sedenia je veľmi dôležitá a preto cena stoličky do značnej miery zodpovedá kvalite prevedenia sedáku a operadla. V prípade molitanu ide o najlacnejšie prevedenie, v prípade PUR, HR peny a taštičkových pružín o najdrahšie prevedenie. Tvar a hrúbka sedáku sú ďalšie parametre s ktorými treba pri výbere rátať. Vykrojené nohy, znížená predná hrana sedáku, ergonomicky tvarovaný sedák to všetko sú vlastnosti, ktoré umožňujú pohodlné a bezproblémové sedenie počas dlhej doby. Tak ako je ergonomicky tvarovaný sedák, existujú aj ergonomicky tvarované operadlá. Výplň operadla je totožná s výplňou sedáku, neznamená to však že neexistuje model kde sa kombinuje napríklad sedenie na HR pene s operadlom so sieťovinou. Sieťovina je momentálne v trende a používa sa hlavne pre svoju vzdušnosť.
Často býva operadlo výškovo nastaviteľné, ši už je to skokovým systémom UP-DOWN (väčší počet krokov o menšiu dĺžku kroku majú kvalitnejšie a drahšie mechaniky a naopak lacnejšie), alebo pomocou aretačnej skrutky. Nastaviteľné operadla nesie so sebou jeden možný problém a to je v prípade že ide o operadlo s tvarovanou bedrovou časťou. Stáva sa, že zázník si vyberie operadlo ktoré je pre jeho postavu nízke, má tvarovanú bedrovú časť a je výškovo nastaviteľné. V základnej polohe mu tvarovanie bedrovej časti vyhovuje, no nemá dostatočnú oporu chrbta kôli nízkej výške operadla. Preto si operadlo zdvihne vyššie, no tým pádom sa posunie hore aj bedrová časť ktorá tak tlačí a omína chrbát. Na toto treba dávať pri kúpe pozor a preto je vhodné si stoličku pred kúpou vyskúšať. Operadlo sa delí podľa tvaru na rovné a ergonomicky tvarované konkávne a konvexne (duté a vypuklé). Operadlo a podrúčky, môžu byť pevné alebo polohovateľné. V oboch prípadoch platí že čím viac nastavení operadlo alebo podrúčky majú, tým sú kvalitnejšie. Neplatí to samozrejme pri pevnom prevedení, kde napríklad kreslo je dané tým, že má pevné podrúčky, ktoré spájajú sedák a operadlo v jednom konštantnom uhle sedenia. Kvalitné hlavové opierky sú nastavovateľné v 3 smeroch a to výška od operadla, sklon operadla v danej výške a hĺbka vzhľadom na operadlo. Podrúčky môžu byť nastaviteľné až v 5 polohách (dotyková časť podrúčky môže byť nastaviteľná v 3 smeroch, a to po dĺžke, uhlovo a do šírky. Porúčky ako celok nastaviteľné do výšky a uchytenie podrúčok do šírky).